EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

List otwarty skierowany do pracownic i pracowników na Białorusi

List otwarty skierowany do pracownic i pracowników na Białorusi

Publikujemy list otwarty skierowany do pracownic i pracowników na Białorusi. List jest dostępny również w języku białoruskim [link] i języku rosyjskim [link].

Drogie Białorusinki i Białorusini,

Cały świat w tej chwili obserwuje to, co dzieje się waszym kraju: poziom zaangażowania obywatelek i obywateli przeciwko sfałszowaniu wyborów, gwałtom w więzieniach, zabójstwom i ogólnym niesprawiedliwościom związanym z łamaniem prawa do godnego życia. Jesteśmy, Polacy oraz mieszkający w Polsce Białorusini i Białorusinki, poruszeni obecną sytuacją na Białorusi ze względu na geograficzną bliskość i podobną historię walki z dyktaturą. Chodzi przede wszystkim o masowy ruch społeczny przeciwko opresyjnemu systemowi oraz czołową rolę jaką w tym ruchu odgrywają pracownicy i pracownice zakładów pracy z całego kraju.

Nasza organizacja, OZZ Inicjatywa Pracownicza, jest oddolnym, samorządnym związkiem zawodowym, założonym z inicjatywy robotników zakładów Cegielskiego w Poznaniu i lokalnych ruchów społecznych. Nasze działania skupione są na działaniach na rzecz budowy silnego, niezależnego ruchu pracowniczego oraz kształtowaniu równego i godnego społeczeństwa dla wszystkich. Ta perspektywa pozwala nam mówić o kluczowej roli organizowania się w miejscu pracy w walce przeciwko różnego rodzaju niesprawiedliwościom.

 W związku z tym zwracamy się do wszystkich pracownic i pracowników na Białorusi niezależnie od miejsca pracy ze słowami poparcia dla waszych obecnych działań. Całym sercem jesteśmy z wami, uważając, że wszyscy ludzie mają prawo do wyrażania swoich opinii poprzez protesty, będące wynikiem oburzenia na dziejącą się niesprawiedliwość. Z drugiej strony, uważamy, że wybrany przez wielu sposób walki, którym jest strajk, jest nie mniej skutecznym. To działanie jest w stanie nie tylko doprowadzić do wolnych wyborów, ale także daje możliwość do polepszenia swojego życia tu i teraz.

W tym celu organizacja wszystkich pracowników i pracownic od fabryk przez szkoły, szpitale, spółdzielnie rolnicze, po korporacje musi odbywać się na codziennym poziomie, co oznacza stały kontakt z innymi pracownikami, mającymi wspólne prodemokratyczne interesy, na konkretnych przedsiębiorstwie nie tylko poprzez bezpośredni kontakt, ale również przy pomocy sieci społecznościowych i innych komunikatorów. Zachęcamy Was do dalszej samoorganizacji. Wierzymy, że poprzez wspólne dyskusje na temat bieżących problemów w miejscu pracy i poza nim, będziecie w stanie wypracować środki wpływu na funkcjonowanie całych przedsiębiorstw. Na tym etapie bardzo ważnym jest się nie bać. Jest Was dużo i to wy macie realną władzę w miejscu pracy, ponieważ to od was zależy poziom gospodarki całego kraju. Ze swojej strony deklarujemy wsparcie Was naszym doświadczeniem w organizacji ruchu pracowniczego, bo jesteśmy przekonani, że to właśnie na oddolnym organizowaniu się polega siła zmiany na poziomie całego społeczeństwa. To wy jesteście tą SIŁĄ!

Niech żyje Białoruś!

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.