EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

List pracowników domów kultury do dyrektora Narodowego Centrum Kultury

Akcja protestacyjna warszawskich komisji z branży kultury podczas Nocy Muzeów 2019
Akcja protestacyjna warszawskich komisji z branży kultury podczas Nocy Muzeów 2019 fot. Marek Sadowski

W odpowiedzi na zaproszenie do zgłaszania sugestii w sprawie dalszego funkcjonowania domów i ośrodków kultury w czasie epidemii, jakie Narodowe Centrum Kultury wystosowało do menedżerów tych instytucji w imieniu Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, warszawskie komisje zakładowe OZZ IP przy domach i ośrodkach kultury wystąpiły z własną listą rekomendacji, protestując przeciwko ignorowaniu głosu pracownic i pracowników w tej sprawie.

Komisje domagają się uzgadniania z pracownikami i pracownicami wszelkich decyzji zmierzających do „odmrażania” placówek, a także postulują m.in. kontynuację zawieszenia większości działań stacjonarnych w trosce o bezpieczeństwo osób pracujących i uczestników, poszerzanie możliwości pracy zdalnej, wypłaty pełnych wynagrodzeń za czas przestoju, również dla zatrudnionych na śmieciówkach, czy prowadzenie działań wspierających nieetatowych twórców i twórczynie kultury.

Odezwa warszawskich komisji okazała się tym bardziej uzasadniona, że w tym samym czasie samorządowcy oraz dyrektorzy instytucji w liście Koalicji Miast dla Kultury zaapelowali do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o jak najszybsze otwarcie domów i ośrodków kultury, twierdząc, że placówki te „są gotowe i chętne do realizacji swojej misji w bezpiecznych warunkach (małe grupy) oraz działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży”, co w Warszawie odbyło się bez odpowiednich konsultacji z pracownikami.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.