EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

"Elba" zostaje - mieszkanie prawem nie towarem!

elba16 marca doszło do ataku agencji ochrony "Skrzecz" wspieranej przez policję na warszawski squat "Elba", który od kilku lat pełni funkcję lokalnego centrum kultury i przestrzeni mieszkalnej. Ochroniarze działali na polecenie korporacji Stora Enso - właściciela terenu, która znana jest na całym świecie z nielegalnych wywłaszczeń gruntów (por. stanowisko warszawskiego kolektywu Syrena).

Zgodnie z medialnymi doniesieniami, korporacja w miejscu "Elby" planuje otworzenie punktu skupu złomu. W odpowiedzi na działania właściciela, warszawskie środowisko squatterskie organizuje w piątek 23 marca demonstrację, która wyruszy o 17:00 spod Ratusza.

OZZ Inicjatywa Pracownicza w pełni solidaryzuje się z mieszkańcami squatu i deklaruje wsparcie dla walki o utrzymanie "Elby". Nasz związek wielokrotnie korzystał ze wsparcia oferowanego przez squaty, w tym przez warszawską Elbę oraz Syrenę. Wiele osób mieszkających na squatach i realizujących tam niezależne projekty społeczne i kulturalne należy do naszego związku i na co dzień działa także w obronie praw pracowniczych. Co więcej, squaty są bezpośrednim sposobem walki z trwającym od lat w Polsce kryzysem mieszkaniowym i postępującą gentryfikacją. Masowa prywatyzacja i reprywatyzacja publicznego zasobu mieszkaniowego, zagarnianie przestrzeni miejskich przez banki i deweloperów, obcinanie przez władze samorządowe i krajowe funduszy na wydatki społeczne (pomoc społeczną, mieszkalnictwo, edukację, kulturę) - wszystko to sprawia, że coraz więcej miast jest traktowanych przez urzędników samorządowych jak firmy i miejsca "tylko dla bogatych". Jedną z form społecznego oporu wobec tych procesów jest squating - samowolne zajmowanie pustostanów, w których organizowana jest przestrzeń mieszkalna i inicjatywy kulturalne.

Solidaryzujemy się z Elbą i wzywamy wszystkie osoby zaangażowane w działalność w OZZ IP do udziału w piątkowej demonstracji w obronie squatu.

Mieszkanie prawem nie towarem! Miasto to nie firma!

Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza

elba2

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.