EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Warszawa: Imieniny prezydenta

hankaOrganizacje społeczne zapowiedziały na 26 lipca imprezę imieninową Hanny Gronkiewicz-Waltz. Z okazji imienin Hanny ma się odbyć happening i protest przeciwko rosnącym kosztom życia w Warszawie.

W opublikowanym na stronie www.lokatorzy.pl apelu czytamy miedzy innymi o sprzeciwie wobec wzrostu cen biletów komunikacji miejskiej. Pierwsza podwyżka cen biletów ma nastąpić 16 sierpnia, a kolejne w styczniu 2013 i 2014. Za trzy lata imienny bilet 30-dniowy na 1 strefę komunikacji miejskiej podrożeje z obecnych 78 zł do 112 zł. Cena biletu jednorazowego wzrośnie więc o 71 proc. a miesięcznego o 43 proc. 

Organizacje społeczne przypominają też o planach podwyżek opłat za wodę i ścieki o 20 proc. W oświadczeniu czytamy również o prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC) pomimo że w ostatnim roku przyniosło ono miastu 82 mln zł zysku.

Protest ma również dotyczyć kosztów mieszkań. W roku 2008 ratusz obiecywał, że nowe sposoby naliczania czynszu komunalnego będą korzystniejsze dla niezamożnych, a zyski z podwyżek przeznaczy na remonty. Dziś wiadomo, że zasady korzystania z ulg skonstruowano tak aby większość potrzebujących nie była w stanie z nich skorzystać, a program intensywnych remontów okazał się fikcją.

Administracja HGW zapomina, że usługi publiczne (transport, energetyka, mieszkalnictwo komunalne, edukacja, ochrona zdrowia) nie są zwykłymi firmami komercyjnymi - "dopłacanie" do komunikacji zbiorowej czy mieszkań komunalnych oraz utrzymywanie publicznej kontroli nad siecią energetyczną przynosi wiele korzyści, które trudno wycenić, ale które odczuwamy każdego dnia - czytamy w oświadczeniu.

Protest 26 lipca organizują: Kancelaria Sprawiedliwości społecznej, kolektyw Skłotu Syrena, Lewicowa Alternatywa, Młodzi Socjaliści i Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Swój udział zapowiedział również Komitet Obrony Lokatorów.

Happening ma się odbyć 26 lipca, o godzinie 17.00 przed warszawskim Ratuszem (plac Bankowy).

Michał Warecki
za: lewica.pl

Pełna treść oświadczenia na stronie www.lokatorzy.pl

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.