EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Warszawa: Dwa dni akcji imigranckiej

imigranciW piątek, 22 października, o godzinie 11.oo, pod gmachem Sejmu rozpocznie się pikieta organizowana przez Komitet "Imigranci na rzecz Abolicji". Głównym postulatem zgromadzonych imigrantów jest zmiana ustawy o abolicji dla cudzoziemców o nieuregulowanym pobycie. Kluczowym punktem będzie złożenie na ręce Marszałka Sejmu rekomendacji do nowelizacji ustawy o abolicji oraz petycji wraz z zebranymi podpisami.

Problem nieuregulowanego pobytu, według nieoficjalnych danych dotyka w Polsce nawet do 3oo.ooo osób. Żyją oni w ciągłym strachu, bez podstawowych zabezpieczeń socjalnych, skazani na szarą strefę, pozbawieni prawnej możliwości podjęcia legalnej pracy. Nielegalni nie mogą korzystać z publicznej służby zdrowia ani dochodzić swoich praw w sądzie, kiedy na przykład napotkają na nieuczciwego pracodawcę. Istniejąca w obecnym kształcie ustawa abolicyjna w praktyce nie funkcjonuje, ponieważ nakłada bardzo restrykcyjne warunki, które uniemożliwiają skorzystanie z tej „furtki” 99% imigrantów o nieuregulowanym statusie.

Z tego powodu Komitet „Imigranci na rzecz abolicji” inaugurują akcję „Jestem za,” która promuje legalny pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce. Hasłami przewodnimi akcji są „Daj zielone światło dla abolicji” „Chcemy wyjść z szarej strefy” i „Nikt nie jest nielegalny.”

Z treścią petycji można zapoznać się na stronie: www.petitiononline.com/abolicja/petition.html

W sobotę, 23 października, o godzinie 17:oo w Cafe Kulturalna (Teatr Dramatyczny) odbędzie się spotkanie pt. "Człowiek nielegalny?". W panelu dyskusyjnym udział wezmą imigranci: przedstawicielka europejskiej sieci wsparcia imigrantek "Respect" (Berlin), Kameruńczyk z Inicjatywy "Oury Jalloh" (zawiązanej po śmierci uchodźcy z Sierra Leone Oury Jalloha w niemieckim więzieniu w Dessau), ukraińskie imigrantki z Komitetu "Imigranci na rzecz abolicji" (Warszawa). Spotkanie organizuje Radykalna Akcja Solidarna (zawiązana po śmierci Maxwella Itoye na warszawskim targowisku).

Dyskusji będą przewodzić dwa główne wątki. Pierwszy, związany z sytuacją imigrantów, także tych nielegalnych: brak praw obywatelskich, narażenie na wyzysk w stosunkach pracy, nielegalna praca, rasizm w mediach i w instytucjach publicznych. Drugim obszarem będą strategie oporu: przykłady samoorganizacji imigrantów, lokalne inicjatywy wsparcia, międzynarodowe ruchy antygraniczne.

Spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu "Migracje", organizowanego przez Teatr Dramatyczny. Dyskusję poprzedzi projekcja filmu o sytuacji imigrantów w UE.

Informacje o 2 Dniach Akcji Imigranckich:
www.jestemza.blogspot.com
www.solidarnizmaksem.bzzzz.net

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.