EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Inspekcja Pracy potwierdza zarzuty wobec Almy

Lubuska Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej zwróciła się z wnioskiem do Okręgowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w Almie. Jak wynika z raportu, który otrzymaliśmy, PIP potwierdziła zdecydowaną większość zarzutów związków i dodatkowo wykryła wiele innych nieprawidłowości.

Przypomnijmy, że 12 grudnia 2008 roku, Alma zwolniły Piotra Krzyżaniaka, działacza IP i pracownika delikatesów, zaraz potem, jak poinformował on dyrekcję o zamiarze powołania organizacji związkowej na terenie zakładu.

W wyniku kontroli Inspekcji Pracy okazało się, ze delikatesy Alma w Zielonej Górze złamały szereg przepisów dotyczących ewidencji czasu pracy, prawa do odpoczynku dobowego, prawa do dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym, prawo do wolnej niedzieli. W kilku przypadkach stwierdzono przekroczenie tygodniowego czasu pracy (48 godz.) w danym okresie rozliczeniowym.  Niezgodne z prawem okazało się oświadczenie zgody pracowników na potrącanie z wynagrodzenia tzw. niedoborów kasowych (manka). Pracodawca nie spełnił wymogów dotyczących pracy przy monitorach (kasy), oraz nie posiadał odpowiedniego wyposażenia (drabin) w celu zgodnego z wymogami bhp układania towaru na półkach.

Dodatkowo Inspekcja Pracy wykryła m.in. braki w wyposażeniu pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, nieodpowiedniego stanu urządzeń pomocniczych do bezpiecznego magazynowania towaru, nie oznakowania miejsc niebezpiecznych oraz kilka innych nieprawidłowości.

Inspekcja Pracy nie zajęła stanowiska co do bezprawnego zdaniem związku zwolnienia Piotra Krzyżaniaka, uznając, że kompetentne w tym zakresie jest prokuratura (złamanie ustawy o związkach zawodowych) i sąd pracy, zabezpieczyła jednak dokumenty mogące być dowodem w sprawie.

Lista zarzutów, jak widzimy, jest dość długa zwarzywszy na relatywnie krótki czas działania delikatesów Alma w Zielonej Górze. Kontrolą objęła okres od września 2008 roku do początków stycznia 2009.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.