EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Nowa Sól: Sąd po raz kolejny odracza sprawę

30 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Nowej Soli odbyła się kolejna rozprawa w procesie z powództwa Marka Starzyńskiego (na zdjęciu) przeciwko Fermie z Drobiu w Wierzbnicy pod Bytomiem Odrzańskim. Na sprawie odbyło się przesłuchanie biegłego dotyczące wyliczenia wynagrodzenia za godzinny nadliczbowe, pracę w niedziele i święta i godziny nocne.

Biegła uznała, iż w firmie obowiązywał miesięczny okres rozliczeniowy, adwokaci pozwanego pracodawcy domagali się by uznano czteromiesięczny okres rozliczeniowy.

Sędzia prowadząca odroczył sprawę do 11 czerwca na godz. 9,00 i zapowiedział, iż przed wyliczeniem wynagrodzenia i ustaleniem właściwego okresu rozliczeniowego, znowu zostaną podjęte badania nad tym czy Marek Starzyńskie był zatrudniony w świetle przepisów kodeksu pracy (stosunek pracy), czy kodeksu cywilnego (stosunek cywilnoprawny). Sprawa toczy się przed nowosolskim Sadem  już przeszło rok. Pozew został złożony w marcu 2009 roku, a pierwsza rozprawa odbyła się 9 kwietnia 2009 roku.

Marek Starzyński był pracownikiem fermy drobiu w Wierzbnicy pod Bytomiem Odrzańskim. Warunkiem zatrudnienia na fermie jest założenie własnej działalności gospodarczej, pomimo iż praca tam świadczona spełnia wszelkie kryteria stosunku pracy – jest świadczona w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kontrolą. Starzyński jako jedyny pracownik odważył się w obronie swoich praw wszcząć spór na drodze sądowej. Niebawem po złożeniu pozwu został napadnięty i pobity przez nieznanego osobnika, za - jak się cynicznie wyraził sprawca - „dobrą pracę na fermie". Prokuratura niedawno kolejny raz umorzyła śledztwo prowadzone w tej sprawie.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.