EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Opatów: Okupacja trwa

Dziś grupa 10 działaczy Inicjatywy Pracowniczej wraz z przedstawicielami załogi strajkującego zakładu tekstylnego Collar Textil w Opatowie udała się z flagami i transparentami do urzędu miasta. Oszukani przez właściciela pracownicy domagają się od samorządu wsparcia w walce o odzyskanie zaległych poborów i innych należnych świadczeń. Trwają też starania, aby ocalić funkcjonowanie choć części zakładu, który był jednym z najważniejszych pracodawców w powiecie.

Działacze Inicjatywy Pracowniczej przebywają w Opatowie od wczoraj. To druga tego typu akcja, której celem jest bezpośrednie wsparcie załogi Collar Textil. „Wizyta” w urzędzie miasta miała przede wszystkim doprowadzić do tego, aby miasto podjęło się m.in. wywozu śmieci z terenu zakładu, zapewniło ogrzewanie, oraz łączność telefoniczną itd. Według zapewnień pani burmistrz, wszystkie postulaty zostaną spełnione. Wcześniej udało się zapobiec odcięciu wody. Załoga zdołała wymóc też deklarację utrzymania dostaw prądu.

Sformułowano także wniosek do prokuratury. Kierownictwo zakładów nie przekazało bowiem środków do zakładowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo–Pożyczkowej. Nie przekazano także należnych związkom zawodowym składek. Wreszcie nie odprowadzano środków na ubezpieczenie społeczne ZUS oraz PZU i wykorzystywano je na cele inne niż przewidziane prawem. Pracownicy zostali zatem poszkodowani na wiele tysięcy złotych.

Wczoraj wieczorem odbyła się także dyskusja na temat ewentualnego powołanie spółdzielni pracy. IP stara się wspomóc realizację tego projektu, który mógłby utrzymać przynajmniej część miejsc pracy.

Okupacja zakładu trwa. Załoga oczekuje teraz na posiedzenie sądu rejonowego w Kielcach (w dniu 19 stycznia) który rozpozna wniosek o upadłość. Ogłoszenie upadłości pozwoli na prawne uregulowanie sytuacji pracowników i sięgnięcie do funduszu świadczeń gwarantowanych z tytułu zaległych poborów.


OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.